Навіны
ВЫНІКІ ВЫСТУПЛЕННЯ БЕЛАРУСКІХ ЛЁГКААТЛЕТАЎ НА МІЖНАРОДНЫХ СТАРТАХ
01 Сентября 2021
202

У заключныя дні мінулага лета прадстаўнікі айчыннай каралевы спорту выступілі на некалькіх міжнародных турнірах, і па традыцыі мы хочам пазнаёміць вас з паказанымі імі вынікамі.

30 жніўня ў Сопаце адбыўся Мемарыял Януша Сідло - польскага копьеметателя, удзельніка пяці Алімпійскіх гульняў у перыяд з 1952 па 1968гг.

У сектары для скачка ў вышыню на вышэйшую прыступку п'едэстала паднялася Марыя Жодзік, якая пераадолела планку на мяжы 1.86. Яшчэ адна беларуская лёгкаатлетка Карына Дземідзік гэтым разам справілася толькі з пачатковай адзнакай 1.80, што дазволіла ёй стаць другой. Трэцяе месца з вынікам 1.70 заняла полька Анета Рудз.

У папярэднім забегу на 110м з бар'ерамі Віталь Парахонька фінішаваў другім з вынікам 13.93. Толькі на дзве сотых секунды хутчэй апынуўся прадстаўнік Нідэрландаў Ліам ван дэр Шааф -1 3.91. Трэці вынік - 13.96 - быў у актыве польскага юніёра Якуба Шыманскі. У вырашальным крузе наш спартсмен не стартаваў, і пераможцам упэўнена стаў Шааф - 13.71. Шыманскі з асабістым рэкордам - 13.82 - завяршыў дыстанцыю другім, а трэцім стаў яшчэ адзін паляк Якуб Буяк - 14.41.

Забег

Финал

Станіслаў Дарагакупец выступіў на дзвюх дыстанцыях. 400 метраў наш спартсмен пераадолеў за 51.75, заняўшы пятае месца. Перамогу ў гэтым відзе праграмы атрымаў паляк Дарыюш Кавалек - 45.96. Другім стаў датчанін Густаў Нэльсен - 46.69, а трэцім яшчэ адзін гаспадар спаборніцтваў Максіміліян Клепацкі - 47.02.

На 200-метроўцы Стас фінішаваў чацвёртым у сваім забегу, паказаўшы вынік 22.65, з якім заняў выніковую дзясятую пазіцыю ў пратаколе. Роўных тут не было прадстаўнікам Даніі: Сымон Хансен выйграў спаборніцтвы, прабегшы дыстанцыю за 20.73, а Азана Мікель Каманга-Дурбак стаў другім - 20.89. Бронза на рахунку галандца Ануема Адзігіда - 21.11.

***

31 жніўня італьянскі Роверето прыняў традыцыйны міжнародны турнір Palio Città della Quercia Rovereto, які з'яўляецца срэбным этапам World Athletics Continental Tour. На гэтых спаборніцтвах выступілі трое беларусаў.

У скачку ў вышыню ў мужчын Андрэй Чурыла заняў чацвёртае месца, пераадолеўшы планку на адзнацы 2.22 з трэцяга выхаду ў сектар, і толькі па спробах саступіў бронзаваму прызёру спаборніцтваў украінцу Багдану Бандарэнку. Дзмітрый Набокаў у гэты раз завяршыў выступленне на пятай радку пратаколу, узяўшы 2.19. Перамогу з вынікам 2.28 у гэтым відзе праграмы святкаваў амерыканец Шелби Макьюэн, а срэбра заваяваў гаспадар спаборніцтваў Джанмарко Тамбери, якому скарылася вышыня 2.25.

У сектары для кідання кап'я наша Таццяна Халадовіч стала восьмай, здолеўшы ў лепшай са спробаў адправіць снарад на 58.84. Роўных у гэты дзень не знайшлося немцы Крысцін Хусонг, якая зафіксавала вынік 66.06. Сярэбраным прызёрам стала латышская спартсменка Ліна Музе - 63.42. І трэцяе месца заняла чэшка Нікола Агроднiкава - 60.87.